Tak naprawdę, gdy zastanowić się nad tym ,czym właściwie zajmuje się podolog, odpowiedź będzie bardzo konkretna. Jest to specjalista od stóp. To znaczy – dbania o nie w każdym możliwym aspekcie, z profesjonalną profilaktyką.

Między innymi, do zadań podologa należy wykonywanie okresowych kontroli kondycji i zdrowia stóp. Poza tym, taka osoba będzie niezwykle pomocna w dbaniu o to, żeby stan zdrowej stopy mógł się utrzymać przez jak najdłuższy czas. Gdy jednak zdarzy się taka sytuacja, że już doszło do powstania różnego rodzaju zaniedbań czy gorzej – schorzeń, opieka podologa będzie tutaj niezastąpiona. Specjalista taki może przeprowadzać różne terapie czy zabiegi, które mają jeden cel – zapewnić ulgę naszym stopom. Warto tu nadmienić, że też mamy do czynienia z wieloma takimi czynnikami, które nie od razu będą wskazywały na chorobę stóp. Takim symptomem może być na przykład uczucie zmęczenia i ciężkości stóp. Czemu myślisz, że to dlatego, że na przykład dużo chodzisz lub dużo spędzasz czasu w ciągu dnia na stojąco. Tym samym, podłoże może być naprawdę różne, więc jeżeli masz tylko jakieś wątpliwości czy wszystko ok ze stopami, koniecznie przyjrzyj się dostępnym podologicznym rozwiązaniom, tłumaczy podolog z krakowskiego gabinetu podologicznego Foot-Med.

Jednym z najczęstszych działań podologów, są tak zwane zabiegi na stopie cukrzycowej – chodzi tutaj zarówno o profesjonalną profilaktykę, jak i proces efektywnie przebiegającego leczenia. Warto zauważyć, że tutaj mamy też do czynienia z bardzo rzetelnym podejściem do paznokci. Ich wrastanie to jeden z najpowszechniejszych problemów podologicznych. Trzeba je w odpowiedni sposób przycinać, skracać i profilować tak, aby problem wrastających paznokcie nie zyskał charakteru nawrotowego.

Warto też powiedzieć w kontekście paznokci, że często mamy do czynienia z chorobami płytki paznokciowej, która może mieć na przykład osłabioną strukturę i jest bardziej podatna na urazy. Podolog również zajmie się tym, żebyśmy mogli wyeliminować ten problem. Poza tym, trzeba się jeszcze będzie pochylić nad innymi aspektami – dolegliwości grzybicze, związane z występowaniem zgrubień. No i naskórek – niby standardowy twór, jednak problemy z nim też mogą być poważnie – gdy na przykład mamy do czynienia z silnym zrogowaceniem albo występowaniem tak zwanych hiperkeratoz. To znowu pole popisu dla podologa, który musi wykazać się praktycznym podejściem oraz wiedzą. Przedstawiony zakres działań to nie wszystko na co możemy liczyć przy profesjonalnej wizycie u specjalisty w dziedzinie podologii. Warto zaznaczyć, że będzie to naprawdę dobra decyzja, by odważyć się na taką wizytę.