Decyzja o rozpoczęciu lub wznowieniu aktywności fizycznej podejmowana jest niezależnie od pory roku. Najczęściej ludzie decydują się na uprawianie sportu w pierwszych miesiącach każdego roku, w związku z postanowieniami noworocznymi. Chętnie wybieranym sportem jest bieganie. Warto podkreślić, że aby biegać, należy zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które pozwolą na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie treningów. 

Buty do biegania

Aby wybrać buty do biegania, należy ocenić najpierw swój stopień wytrenowania. Osoby z nadwagą, które dotychczas nie biegały zbyt wiele, powinny wybrać buty z większą amortyzacją. Osoby posiadające większy staż biegowy lub wracające po przerwie do sportu, mogą postawić na obuwie lżejsze, które pozwoli na treningi w szybszym tempie. Należy wybrać buty co najmniej o pół numeru większe od noszonego obuwia codziennego. Zbyt ciasne buty będą przyczyną bólu palców np. podczas zbiegu z górki. Warto też przemyśleć to, gdzie będą przeprowadzane treningi. Może okazać się, że trzeba będzie kupić buty do biegania po asfalcie i do treningów w terenie. 

Spodnie do biegania

Treningi biegowe realizowane są na zewnątrz, w różnych warunkach atmosferycznych. W związku z tym wskazane jest posiadanie długich i krótkich spodni do biegania. Wybrać można pomiędzy luźnymi szortami i obcisłymi legginsami. Można wejść na stronę internetową, którą prowadzi sklep sportowy online, aby ocenić, jaki rodzaj spodni będzie odpowiedni. Ważne jest to, aby spodnie wykonane były z oddychającego materiału. Ma to znaczenie dla komfortu treningu. Dla części osób ważne będzie też to, aby spodnie do biegania posiadały kieszonkę, np. na telefon, klucze lub kartę płatniczą.

Koszulki, bluzy i kurtki do biegania

Koszulki i bluzy biegowe powinny zapewnić odprowadzanie potu i wilgoci. Ważne jest też to, aby koszulka była w miarę możliwości dopasowana do ciała. Taki rodzaj koszulki, w przypadku deszczu, zapewni większy komfort, niż odzież luźniejsza. Istotne jest też to, aby koszulka i bluza nie krępowały ruchów. Warto zaopatrzyć się w bluzy i koszulki na każdą porę roku. Latem priorytetem będzie lekkość odzieży, natomiast w chłodniejsze dni ważne będzie to, czy np. bluza zapewni utrzymanie ciepłoty ciała. Na zimniejsze i deszczowe dni warto posiadać w swojej garderobie kurtkę do biegania. Pozwoli ona na wykonanie długich treningów nawet podczas opadów deszczu lub śniegu.

Istnieje opinia, że do biegania nie potrzeba zbyt dużo sprzętu czy odzieży. Warto jednak zaznaczyć, że treningi biegowe nie będą miały miejsca jedynie latem, przy słonecznej pogodzie. Należy więc posiadać pewną ilość rzeczy, które pozwolą na bezproblemowe trenowanie w każdych warunkach. 

Współpraca: Mistral Sport