Kiedyś podstawowym zestawem do pielęgnacji paznokci był metalowy pilniczek i cążki. Takie narzędzia znano już w starożytnym Rzymie. Obecnie dysponujemy zdecydowanie większym arsenałem narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji paznokci.

Paznokcie w idealnym kształcie

Podstawowym narzędziem do pielęgnacji jest przyrząd do skracania zbyt długich paznokci. Możemy wybierać między specjalna obcinaczką – cążkami lub nożyczkami. Posiadaczki długich paznokci do ich skracania będą potrzebowały wyłącznie pilniczka do paznokci. Używanie pilniczka do skracania korzystnie wpływa także na kondycję paznokci, zapobiegając ich rozdwajaniu i pękaniu. Warto tylko wybrać odpowiedni rodzaj pilniczka – na przykład papierowy lun szklany, Staroświeckie, metalowe pilniczki mogą poszarpać i uszkodzić naturalną płytkę. Jeśli już w ogóle decydujemy się na metalowy pilniczek, to lepiej zdecydować się na nowoczesną, diamentową wersję.
Najnowocześniejszym trendem w skracaniu i modelowaniu paznokci jest użycie specjalnych frezarek do manicure. Takie urządzenia wyposażone są w specjalne, wymienne frezy, które służą zarówno do zdejmowania stwardniałego naskórka z pięt jak i delikatnego polerowania skórek przy paznokciach.

Idealne, gładkie skórki

Pielęgnacji skórek wokół paznokci bywa problematyczna. Niegdyś problem ten rozwiązywano wycinając skórki specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu cążkami. Obecnie taki zabieg jest stanowczo odradzany. Po pierwsze, operowanie ostrymi narzędziami przy delikatniej skórze wokół paznokci niesie za doba poważne ryzyko skaleczenia i infekcji. Po drugie, nieumiejętnie wycinając skórki można doprowadzić do uszkodzenia macierzy paznokcia, a co za tym idzie – do nieodwracalnych zmian w obrębie płytki. Dlatego też cążek do skórek warto używać z umiarem, optymalnie wyłącznie do usuwania zadziorków. A liście przyrządów zakazanych z powodu zbyt dużego ryzyka poranienia jest radełko do usuwania skórek oraz tak zwana „omega” do pięt czyli przyrząd ścinający stwardniały naskórek pięt za pomocą żyletki.
Nowoczesny manicure wykonuje się w ogóle bez wycinania skórek. Po odmoczeniu lub zmiękczeniu skórek specjalnym preparatem, należy je odsunąć z palca za pomocą specjalnego patyczka z drzewa herbacianego. Patyczek odsunie skórki delikatnie a w dodatku posiada właściwości aseptyczne. Możemy do tego celu użyć również specjalnych kopytek – metalowych, gumowych czy piaskowych. Pamiętajmy, że im twardsze narzędzie, tym delikatniej trzeba się z nim obchodzić.
Ostatnią, najbardziej nowoczesną metodą pielęgnacji skórek jest polerowanie ich za pomocą frezarki z odpowiednio dobranym frezem. Frez spiłowuje delikatnie tylko stwardniałą część skóry, nie zadzierając i nie uszkadzając reszty.

Może się przydać

W idealnej kosmetyczce do manicure oprócz wymienionych wyżej akcesoriów może znaleźć się także polerka do paznokci, zestaw sond z kuleczkami do zdobień, kilka dekoracji takich jak cyrkonie czy naklejki a także wygodna i pojemna kosmetyczka lub kuferek, która pomieści wszystkie używane do stylizacji akcesoria i kosmetyki. Nie można zapomnieć także o zestawie podstawowych kosmetyków takich jak zmywacz do paznokci, żel do usuwania skórek oraz pielęgnacyjny krem i oliwka. Każda kobieta, które regularnie wykonuje manicure – czy jako profesjonalistka, czy wyłącznie na własnych dłoniach, wraz z upływem czasu sama z pewnością odkryje, jakie akcesoria są przydatne a które zupełnie nie.